Lazer kesiciyi kullanmanın 3 yolu vardır. Kesme, Gravür ve İşaretleme.


Lazer Kesim

Lazer ışını iş parçasının malzemesine kadar gittiğinde bir kesim oluşturur. Bir lazer kesim genellikle çok hassas ve temizdir. Kesilen kenarların görünümü malzemeye bağlıdır. Örneğin, kesilmiş ahşabın kenarları orijinal ahşaba göre daha koyu kahverengidir. Akrilik kenarları renk değiştirmez ve lazer kesiminden sonra hoş bir parlaklığa sahiptir.

Lazer kesicinin çentiği çok küçük. Kertik terimi, kesim sırasında yapılan oluğun genişliğini ifade eder. Bu, malzemeden malzemeye değişir ve lazerin özel ayarlarına da bağlıdır. Birçok malzeme için çentik 0.05 mm (0.002 inç) ile 0.5 mm (0.02 inç) arasında bir yerde olacaktır.


Lazer Gravür

Lazer gravür, altında görünen bir kazıma izi bırakmak için malzemenin bir kısmını çıkarma işlemidir. Gravür işlemi, Lazerin bir keski gibi davrandığı ve söz konusu malzemenin seçilen alanlarını havaya uçurduğu bir işaret oluşturmak için Lazer ışını çıkarma malzemesi tarafından üretilir.  Nesnenin gerçekte yüzeyin altında işaretlendiği ve tüm lazer markalama uygulamalarında en yaygın olan lazer işaretlemenin bir alt küme işlemidir  . Yapılan gravürün derinliği, kalma süresine ve kullanılan malzemenin türüne bağlı olacaktır. Seramik, plastik ve tüm metal formları da dahil olmak üzere çeşitli malzemeler üzerinde kullanılabilir. İşaretlemenin yanı sıra, lazer gravür işlemi de benzer şekilde çalışan ablasyon ve dağlama ile karşılaştırılabilir.


Lazer İşaretleme

İşaretleme, lazerin malzemeyi çıkarmaması ancak örneğin malzemenin rengini değiştirmesidir. CO2 lazer kesicilerde markalama çoğunlukla metallerle ve ahşap pleksi gibi malzemelerle çalışırken kullanılır.
İş parçasının yüzeyine bir işaretleme çözeltisi (örn. CerMark veya Enduramark) uygulanır. Markalama çözeltisinin kurutulmasından sonra bir kazıma yapılır. Lazerden gelen ısı, çözeltiyi metale bağlar ve kalıcı bir iz bırakır.LAZER KESİM NASIL ÇALIŞIR?

Kesim dosyası hazırlanılırken, lazer kesim programının okuyabileceği şekilde çizgileri renklendiririz. Aşağıda örnek renklendirme tablosu;


Kırmızı Çizgi; kesilecek alanı belirler.


Siyah Çizgi;Gravür ve kazıma alanını belirler.


Mavi Çizgi; İşaretlenecek alanı belirler.Kendi çizdiğiniz tasarımlarınızı bize gönderin, en kısa sürede ve en uygun fiyat ile hayata geçirelim.