Sublimasyon boyaları, mürekkep içerisinde mikroskobik boyutlarda katı halde bulunur. Bu boyalar mürekkep püskürtmeli bir yazıcı ile özel bir transfer baskı kağıdı üzerine aktarılır. … Sublimasyon baskıda kullanılan mürekkebin özelliği 180-220 derece ısıda gaz haline gelerek polimer kaplı yüzeyleri veya polyester dokuları boyamasıdır.

  Sublimasyon ile  yüzeyleri özel olarak kaplanmış  cam , metal , seramik , porselen , ahşap , taş , plastik ( frp)  malzemelerden üretilmiş ürünlere baskı yapılabilir.( kupa / bardak  , saat , tabak , bardak altlığı , puzzle , yaka kartı ,anahtarlık , yönlendirme tabelaları , fayans , ödül plaketleri ve benzeri yüzlerce ürün)

T-shirt veya kumaş baskılarında, diğer transfer baskı teknolojilerinden farkı kumaşın dokusuna işleyerek, yüzeyde hissedilmemesi ve yıkamaya olan yüksek direncidir.    Sublimasyon, görüntünün %100 polyester bir giysiye veya diğer polimer kaplı zeminlere aktarılmasını sağlayan kimyasal/fiziksel bir işlemdir. 

Bu işlem, özel bir yazıcı, sublimasyon mürekkep ve kağıt malzemelerinin kullanılmasını gerektirir.  Sublimasyon mürekkepleri, ısı ve basınçla reaksiyona giren katı boya partikülleri içerir. Özel kağıda yapılan mürekkepli baskı, ardından genellikle yaklaşık 205°C ısıya, orta veya yüksek basınca maruz bırakılır. Isı, mürekkebin daha katı bir duruma geçmeden gaza dönüşmesini sağlar. 

Basınç, mürekkebi giysinin veya fincan, işlenmiş metal,  işlenmiş plastik gibi polimer kaplı nesnenin içine nüfuz etmeye zorlar. Bu işlem, görüntüyü giysinin/nesnenin üzerine bağlayan normal ısı transferinden farklıdır. Bu işlemde, gaz polyester bağlarıyla bağlanır ve nesne renklerin veya detayların bozulmasına sebep olmaksızın, defalarca yıkanabilir. İşlem doğru bir şekilde yapıldığında, görüntü HİÇBİR ŞEKİLDE ele gelmez/hissedilmez. Adeta giysinin bir parçası haline gelir.


Örnek Baskı Resimleri